Oddělení ekonometrie

Členové oddělení koncentrovali svoji výzkumnou kapacitu na následující vědecké oblasti:

  • Reálná a monetární makroekonomie, heterogenní struktura ekonomie a ekonometrické modelování
  • Pokročilé metody finanční ekonometrie, spektrální a vlnková analýza kapitálových trhů
  • Nelineární, dynamická a stochastická optimalizace
  • Publikace našeho oddělení

Oddělení ekonometrie se zaměřuje na pochopení a modelování důležitých ekonomických a finančních problémů, jako je rozhodování agentů, oceňování aktiv, podhodnocování interakce mezi agenty nebo nedávné pochopení ekonomických dopadů pandemií. Nabízíme řešení těchto problémů pomocí matematických modelů i statistických metodologií. V poslední době využíváme moderní metody strojového učení pro problémy rozhodování a analyzujeme vysokorozměrné datové sady (big data). Zaměřujeme se zejména na pochopení ekonomických a finančních problémů se zaměřením na odhady reálných dat.
Na našem oddělení se zabýváme tématy jako Machine Learning/Statistical Learning, Dynamické sítě a finanční rozhodování, Dynamické kvantilové oceňovací modely aktiv, Měření závislosti mezi cyklickými ekonomickými proměnnými, Vysokofrekvenční analýza dat, Agent based modely, Stochastická optimalizace a Makroekonomie.

Naše běžící projekty

Pochopení reakcí domácností na inflaci: Poznatky z randomizovaných kontrolovaných studií po vysoké inflaci

GACR 25-17769S
2025-01-01 - 2027-12-31
V našem výzkumu navrhujeme tři randomizované kontrolované studie (RCT), které zkoumají složitý vztah mezi inflačními očekáváními, chováním domácností a důvěryhodností centrální banky v kontextu nedávné dvouciferné inflace v České republice. Naším cílem je zaměřit se na kauzální účinky zpráv o inflaci a komunikace měnové politiky na inflační očekávání a rozhodování domácností. Provedením těchto experimentů v prostředí poznamenaném nedávnými inflačními tlaky poskytne naše studie vhled do komunikace centrální banky v situaci, kdy se centrální banka snaží obnovit svou důvěryhodnost a stabilizovat inflační očekávání na úrovni inflačního cíle. Dále se snažíme odhalit, zda existuje systematický rozdíl v reakcích domácností v závislosti na jejich likviditních omezeních a bohatství, a obohatit tak rostoucí literaturu poukazující na význam heterogenity domácností pro transmisi měnové politiky a účinky politických šoků.

Zkrocení tržních rizik vyplývajících z málo pravděpodobných událostí

GACR 24-11555S
2024-01-01 - 2026-12-31
Projekt se zameří na vývoj nové rodiny modelů pro identifikaci tržních rizik vyplývajících z málo pravděpodobných událostí pomocí velkých datových sad a algoritmů hlubokého učení. Naše nově vyvinuté metody nám umožní revidovat několik klasických problémů v oceňování aktiv. Věříme, že výsledky budou mít zásadní charakter a otevřou řadu dalších otázek. Konkrétně se zaměřujeme na prozkoumání chování investorů, kteří se odchylují od klasických předpokladů racionality pomocí hlubokého učení a zpětnovazebného učení. Zejména těch, kteří sledují riziko z událostí s nízkou pravděpodobností výskytu a mají různé investiční horizonty.

Zajištění nejistoty na komoditních trzích

GACR 24-115585
2024-01-01 - 2026-12-31
V rámci projektu budou navrženy a realizovány strategie zajištění na komoditních trzích zaměřené na snížení finančních rizik. Náš přístup zohlední rozdíly ve zpracování informací a investičních horizontech účastníků trhu využitím informačního obsahu realizovaných semikovariančních matic a frekvenčně specifického přenosu rizik napříč aktivy. Energetické komodity, jako je ropa a zemní plyn, budou předmětem zvláštního zájmu vzhledem k jejich důležitosti pro světovou ekonomiku. Věříme, že náš projekt přispěje k lepšímu pochopení dynamiky komoditních trhů a poskytne poznatky o efektivních zajišťovacích strategiích.

Hluboký ponor do decentralizovaných financí: Tržní mikrostruktura a behaviorální a psychologické vzorce

GA24 23-06606S
2023-01-01 - 2025-12-31
Decentralizované finance jsou často synonymem pro kryptoměny, kryptoaktiva nebo dokonce jednoduše pro Bitcoin, a to nejen ve vnímání veřejnosti, ale ve velké míře i ve finančním výzkumu. Cílem tohoto projektu je ponořit se hlouběji do decentralizovaných financí a komplexním způsobem prozkoumat a popsat jejich strukturální aspekty. S využitím bezprecedentní dostupnosti dat, která decentralizované finance nabízejí, se snažíme odpovědět na to, jak tyto rysy pohánějí a ovlivňují dynamiku a vzájemné vazby v systému, jak se tvoří likvidita a jak se vnímaná dominance retailových/spekulativních investorů promítá do potenciálních vzorců chování. Projekt se zaměří na dvě hlavní dílčí témata - mikrostrukturu trhu a behaviorální a psychologické vzorce - každé se souborem konkrétních výzkumných otázek uvedených v návrhu, které obohatí současné chápání těchto nových trhů.

Contact

  • Pod Vodárenskou věží 4, Prague 8, Czechia
  • barunik@utia.cas.cz
  • +420 266 052 432